Otázky v kategórii: Verejná správa

počet otázok v kategórii: 901



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Celoplošné rozmiestnenie síl a prostriedkov hasičských jednotiek

ID2167 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Naša obec - teda dobrovoľný hasičský zbor sa rozhodol požiadať o zaradenie do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na území SR pre rok 2014. K zaradeniu však bolo potrebné požiadať o pridelenie osobitného identifikátora pre náš dobrovoľný hasičský zbor. Identifikátor pridelil štatistický úrad SR podľa § 27 ods. 4 zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike. Na potvrdení o pridelení sa uvádza údaj o nadriadenej právnickej osobe (Dobrovoľná požiarna ochrana SR, Kutuzovova 7, Bratislava) a údaj o organizačnej zložke (Dobrovoľný hasičský zbor ..........). Zároveň vznikla povinnosť otvoriť samostatný bankový účet pre dobrovoľný hasičský zbor. V sprievodnom liste Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR sa uvádza, že: "Dobrovoľná požiarna ochrana SR za dobrovoľné hasičské zbory, ktoré v zmysle Stanov DPO SR zaregistrovaným na Ministerstve vnútra SR dňa 21. decembra 2007 pod číslom VVS-1/900/90-3769-11 sú jej základným článkom organizačnej výstavby so samostatnou právnou subjektivitou, nepreberá žiadnu právnu zodpovednosť za prípadné vzniknuté finančné, resp. iné škody. Dobrovoľná požiarna ochrana dobrovoľné hasičké zbory metodicky usmerňuje." Na základe daného listu sme telefonicky oslovili spomínanú organizáciu, či nám nevedia poradiť ohľadne ďalšieho fungovania nášho hasičského zboru - t. j. ako správne postupovať pri samotnom účtovaní novo vytvoreného účtu. Žiaľ, nedostali sme presnú odpoveď, bolo nám iba oznámené, že všetky faktúry musia byť vystavované na meno Dobrovoľný hasičský zbor a oni nám budu peniaze posielať na ich novo vytvorený bankový účet. Za náš dobrovoľný hasičský zbor budú taktiež oni podávať dańové priznanie. Čo sa týka účtovania účtu nám žiaľ viac nevedeli povedať. Náš dotaz spočíva v tom, či nám neviete poradiť ako správne postupovať pri účtovaní vyššie spomínaného hasičského zboru. Podľa môjho názoru obec by asi nemala do svojho účtovníctva zahrnúť novo vytvorený bankový účet, ako ani faktúry ktoré budú vystavované na ich meno a na ich identifikátor. Dá sa predpokladať, že taktiež na svoju činnosť budú dostávať nejaké peniaze za ktoré si budú následne zveľaďovať svoj majetok. Nemali by sme náhodou iba schváliť nejakú dotáciu na ich činnosť vzhľadom k skutočnosti, že sú organizačnou zložkou nadriadenej právnickej osobe ( v tomto prípade Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky)? A čo s vedením ich novo vzniknutého bankového účtu? Kto ho bude viesť?

Cestovné

ID3794 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Poslanec sa ako sobášiaci (menovaný primátorom) zúčastňuje na civilných sobášoch. Tieto sa však nie vždy konajú v našom meste, sobášiaci si vyberajú neďalekú 7 km vzdialenú turistickú oblasť. Za túto cestu si účtuje cestovnú náhradu. Kde sa účtuje táto cestovná náhrada? Na položku 631 001 ako vlastnému zamestnancovi alebo na položku 637 007 ako cestovné náhrady iným ako vlastným zamestnancom?

Čerpanie finančných prostriedkov z minulých rokov

ID1252 | | Ing. Ingrid Veverková

Chcem poprosiť o radu k čerpaniu finančných prostriedkov z minulých rokov zapojených do rozpočtu. Môžu sa tieto čerpať aj na BEŽNÉ VÝDAVKY?

Čerpanie rezervného fondu

ID4877 | | Terézia Urbanová

Obec požiadala o finančný príspevok na rekonštrukciu základnej školy cez IROP (Integrovaný regionálny operačný program). Finančný príspevok nám bude poskytnutý ako refundácia. Nakoľko obec nemá dostatok finančných prostriedkov na bežnom účte musí faktúru za rekonštrukciu zaplatiť z rezervného fondu, čiže úhradu faktúry zaúčtujem s kódom zdroja 46. Následne zašleme žiadosť o platbu. Ak prídu finančné prostriedky do konca roka 2023, tak úhradu faktúry preúčtujem na kód zdroja 111. Čo v tomto prípade spravím s prostriedkami z rezervného fondu. Ako zúčtujem potom kód zdroja 46? A čo v prípade, že finančné prostriedky nám prídu až v roku 2024? Budem ich môcť použiť na bežné výdavky v roku 2024 alebo iba na kapitálové? 

Čerpanie rezervného fondu na bežné výdavky

ID4803 | | Ing. Ingrid Veverková

Obec v priebehu roku 2022 čerpala rezervný fond na základe uznesení OcZ na bežné výdavky - odmeny zamestnancov MŠ, podujatia spojené s akciou Dni obce - koncerty, ubytovanie hostí, catering, ohňostroj a iné vo významnej sume. Za predchádzajúce obdobie bol výsledok bežného rozpočtu schodok. Porušila obec v tomto prípade zákon o rozpočtových pravidlách?

Čerpanie sociálneho fondu v RO obce

ID3210 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Zamestnávateľ organizuje dvojdňový regeneračný pobyt pre zamestnancov pri príležitosti Dňa učiteľov, ktorého sa zúčastnia aj bývalí zamestnanci (dôchodcovia). Faktúra za ubytovanie, dopravu bude hradená z prostriedkov SF a zamestnancom vo výplatách zrazené odvody a daň (nepeňažný príjem). Ako však postupovať pri bývalých zamestnancoch? Kritériá na čerpanie SF uvádzajú iba zamestnancov, nie bývalých zamestnancov. Môžu mať v takomto prípade bývalí zamestnanci príspevok (nepeňažný) zo sociálneho fondu? Ďakujem.

Čestné vyhlásenie

ID3626 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Aké sú náležitosti čestného vyhlásenia zamestnanca o osamelosti zamestnanca /zamestnankyne, ktorý (-á) sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov? Toto čestné vyhlásenie predkladá zamestnanec zamestnávateľovi - štátnej príspevkovej organizácii (fakultná nemocnica) za účelom § 164 ods. 3 Zákonníka práce (výlučne len dohoda o práci nadčas a o pracovnej pohotovosti). Obdobne aj v prípade čestného vyhlásenia o osamelosti zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 3 roky - § 64 ods. 1 písm. d) ZP (zákaz výpovede) alebo 68 ods. 3 ZP (obmedzenie OSPP)? Je v týchto prípadoch zamestnanec povinný uvádzať v čestnom vyhlásení aj údaje o dieťati (meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko)? Treba potom dať aj súhlas zamestnanca-zákonného zástupcu dieťaťa so spracovaním osobných údajov dieťaťa? Uvádza sa v čestnom vyhlásení, že uvedené údaje sú pravdivé a že zamestnanec si je vedomý právnych následkov v prípade ich nepravdivosti? resp. vťahuje sa na tieto prípady § 39 ods. 3 správneho poriadku a § 21 ods. 1 písm. f) zákona č. 372/1990 Zb.?

Číslovanie návrhov uznesení

ID2995 | | Mgr. Ladislav Briestenský

V príprave materiálov na obecné zastupiteľstvo sa číslujú aj návrhy uznesení a potom je problém, ak sa v priebehu rokovania vyskytne ďalšie hlasovanie – obecné zastupiteľstvo sa nevie dohodnúť, či hlasovanie očíslovať ako ďalšie uznesenie a s akým poradovým číslom.

Ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie

ID4371 | | Tatiana Macháčová

Mesto vlastní dcérsku spoločnosť, do ktorej vložilo ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti. Vklad do základného imania dcérska spoločnosť vykazuje na účte 061 a ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti vykazuje na účte 069. Dcérska spoločnosť vykazuje ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti na účte 413. Vykazuje mesto správne ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti na účte 069?

Daň z motorových vozidiel

ID649 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Občianske združenie používa motorové vozidlo na činnosť v rámci stanov tohto združenia. Nato, aby mohla byť vyúčtovaná pracovná cesta, treba najprv nahlásiť oznamovaciu povinnosť a potom podať daňové priznanie? Používa sa automobil predsedu tohto združenia, a toto auto je zároveň predmetom dane z motorových vozidiel inej právnickej osoby. Stačí teda, aby sa v rámci občianskeho združenia splnila oznamovacia povinnosť a zaplatená daň aj daňové priznanie je v rámci tej právnickej osoby, v ktorej koná osoba, čiže  predseda občianskeho združenia? Občianske združenie a právnická osoba  nemajú v rámci podnikania nič spoločné. Treba vytvoriť zmluvu na používanie tohto automobilu v občianskom združení?  Aké náhrady za automobil si môže občianske združenie uplatniť?