Otázky s vecným pojmom: Spoločnosť s ručením obmedzeným

počet otázok s vecným pojmom : 126



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Predaj časti podniku.

ID3808 | | Ing. Marián Drozd

V nadväznosti na odpoveď otázky č. 3793 od JUDr. Tatiany Mičudovej, ktorá navrhla riešiť rozdelenie spoločnosti predajom jej časti mám ďalšiu otázku. V prípade predaja časti spoločnosti jednému zo spoločníkov by išlo o predaj za symbolickú cenu. Je takýto spôsob v súlade z Obchodným zákonníkom? Ak áno, aké by boli prípadné daňové dopady na predávajúceho a kupujúceho? Pre úplnosť dodávam, že by išlo o kúpnu zmluvu medzi právnickými subjektmi, pričom kupujúci spoločník bude mať aj po predaji majetkovú účasť v pôvodnej spoločnosti.

Jenoosobová s.r.o. a stravné lístky

ID3735 | | Ing. Iveta Matlovičová

V jednoosobovej s.r.o. je konateľ (zároveň spoločník) zamestnaný v hlavnom pracovnom pomere (riadna pracovná zmluva), kde má dohodnutý 40 hodinový týždenný pracovný čas. Ak príde Inšpektorát na kontrolu môže pokutovať firmu preto, lebo nezabezpečuje (neobjedná) stravné lístky pre tohto jediného zamestnanca (vlastne konateľ sám sebe)? Druhou otázkou je, že keď má tento konateľ súbežne živnosť, a tam si objednáva stravné lístky a vystavuje cestovné príkazy, tak predpokladám nemusí aj v s.r.o. ich objednávať. Môže sa rozhodnúť či v s.r.o. alebo v živnosti bude uplatňovať stravné lístky? Poprosíme rozpísať hore uvedené témy. 

Predaj nehnuteľnosti a pozemkov

ID3813 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s r. o. predáva budovu s pozemkami inej s. r. o. - obidvaja sú platitelia DPH. Pri predaji chce uplatniť § 69 ods. 12 písm. c). Vzťahuje sa tento paragraf iba na budovu a pozemok pod ňou, alebo sa prenos môže použiť aj na priľahlé pozemky (v katastri zapísané ako zastavaná plocha a ostatná plocha, daň z nehnuteľnosti platená ako za zastavané plocha, nie stavebné pozemky).

Prihlásenie na platiteľa DPH v českej republike

ID3799 | | Ing. Marián Drozd

Od leta má slovenská s.r.o. zákazku v Českej republike. Ide o stavebné práce - výstavba nového bytového komplexu. Slovenská s.r.o. chcela požiadať na daňovom úrade o české pridelenie DPH, čo jej odmietli, že je možná registrácia iba firme s českou adresu. Slovenská s.r.o. ide uplatňovať cez slovenský daňový úrad vrátenie českej DPH. Ale je tam dlhá čakacia doba a otázne je či jej aj celú DPH vrátia. Získala ďalšiu zákazku v novom roku. Ako to má riešiť, aby jej v českej republike pridelili na platiteľa DPH? Je naozaj potrebné založenie novej českej s.r.o.? Či existuje nejaký spôsob uplatňovať v rámci slovenskej s.r.o.

Rozdelenie spoločnosti s ručením obmedzeným

ID3793 | | JUDr. Tatiana Mičudová

Rozdelenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Prosím o právny názor, ako je možné rozdeliť spoločnosť s ručením obmedzeným tak, aby časť spoločnosti sa oddelila zlúčením do novovzniknutej s. r. o. a pôvodná spoločnosť ostala zachovaná. Teda, nevznikli by dve nové spoločnosti, ale iba jedna. Podotýkam, že oddeliť majetok od súčasnej spoločnosti účtovne je jednoduché, nakoľko sú to dve strediská s oddelenými bankovými účtami, skladovým hospodárstvom, pokladnicou a saldokontnými účtami.

Hodnota podielu s.r.o. - určenie ceny

ID3761 | | Ing. Marián Drozd

V súvislosti s úmrtím spoločníka v s. r. o. (50 % podiel) ma požiadala notárka, ktorá vykonáva dedičské konanie, o určenie hodnoty 50 % podielu firmy. Poprosím o radu, ako správne vypočítať hodnotu tohto podielu.

Odpis záväzkov

ID3755 | | Ing. Marián Drozd

S. r. o. aj naďalej eviduje v účtovníctve neodpísané záväzky z roku 2011 a 2015. Ide o dodávateľské faktúry za služby. Spoločnosť v minulých účtovných obdobiach nepostupovala podľa § 17 ods. 27 a nezvyšovala si základ dane v riadkoch DP, tak ako to ukladá zákon (myslím tým odpis záväzkov 20 %, 50 % a 100 % v priebehu 3 rokov). Čo má teraz urobiť, keď chce tieto záväzky jednorazovo odpísať:

1/ z účtovného hľadiska? Ako to zaúčtovať?

2/ z daňového hľadiska? (úpravy v riadkoch DP) Ide o jednotlivé sumy, ktoré nie sú vysoké, ale dokopy tvoria významnú položku.

Prijatý dar v s. r. o.

ID3754 | | Ing. Marián Drozd

V s. r. o. chýbala hotovosť, a preto sa spoločník rozhodol na základe darovacej zmluvy darovať vlastnej s. r. o. finančný dar v marci 2020 vo výške 4 500 €. Tento finančný dar spoločnosť zaúčtovala ako 211/413 - nakoľko bol prijatý v hotovosti. Keďže finančná situácia sa nezlepšila, spoločník potrebuje darovať s. r. o. opäť finančný dar vo výške do 4 000 € v októbri 2020 a vyhotoví novú darovaciu zmluvu.

1/ Môžeme opäť tento dar prijať v hotovosti?

2/Spoločník je zároveň aj SZČO podnikateľ, ale finančný dar dal s. r. o. ako občan - nepodnikateľ. Vyplývajú z toho aj nejaké daňového povinnosti, či už s. r. o. alebo SZČO?

3/ Ako sa dá v budúcnosti rozpustiť účet 413, ktorý bol vytvorený z prijatých finančných darov? Načo sa dá čerpať? Je rozdiel pri čerpaní v tom, či bol dar poskytnutý v 2015 roku, alebo v 2020 roku?

Správny poplatok za vydanie OP s čipom a daňové výdavky

ID3696 | | Ing. Marián Drozd

Nový konateľ s. r. o., aby mal prístup do elektronickej schránky spoločnosti si musí vybaviť občiansky preukaz s čipom. Je možné správny poplatok za vybavenie občianskeho preukazu zahrnúť do daňových výdavkov firmy?

Preplatok z vyúčtovania bytu

ID3568 | | Ing. Ondrej Baláž

Spoločnosť s r. o. prenajíma byt, ktorý má vo svojom majetku. Ako zaúčtovať preplatok z vyúčtovania (mínusové náklady, alebo na 648)?