Otázky s vecným pojmom: Daň z pridanej hodnoty

počet otázok s vecným pojmom : 612



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Daňové povinnosti voči zahraničným odberateľom

ID4813 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť (nie je platiteľ DPH na Slovensku) registrovaná len podľa § 7a zákona  č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") dodáva služby zahraničným subjektom so sídlom v Českej republike. Niektoré zahraničné subjekty pochádzajúce Českej republiky za účelom fakturácie služieb poskytujú vrámci fakturačných údajov len číslo IČO. To znamená, že zahraničný subjekt pravdepodobne nemá k dispozícii alebo nevie poskytnúť číslo IČDPH (alebo tzv. VAT number). Tým pádom slovenská spoločnosť (registrovaná podľa § 7a zákona o DPH) vystaví faktúru subjektu pochádzajúcemu z Českej republiky, na ktorej je uvedené len číslo IČO. Predpokladá sa, že slovenská spoločnosť si nie je vedomá daňových povinností zahraničných subjektov, preto vystavuje faktúry spĺňajúce podmienky určené slovenskými zákonmi. Preto v prípade, ak zahraničný subjekt z Európskej únie nevie poskytnúť číslo IČDPH (VAT number), je v poriadku, ak slovenský neplatiteľ DPH vystaví faktúru danému českému subjektu len s finálnou sumou (bez informácii o výpočtoch DPH)?

Daňové priznanie DPH

ID2427 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Na dennej uzávierke z ERP (bločku) sú položky s názvami "VRÁTENIE" a "ZĽAVA". Odrazia sa číselné údaje zo všetkých vyššie spomenutých položiek v daňovom priznaní DPH v riadkoch 3 a 4 alebo v riadkoch 3 a 4 sa odrazia len číselné údaje z položky "ZĽAVA" a číselné údaje z položky "VRÁTENIE" sa odrazia v riadkoch 26 a 27 daňového priznania DPH?

Daňové priznanie k DPH

ID956 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Spoločnosť poskytuje služby súvisiace s nehnuteľnosťami v Českej republike. Je platiteľom DPH len v SR. Do akého riadku treba zahrnúť službu  – nakúpená služba – poradenstvo od platiteľa DPH v Českej republike. Aké služby sa uvádzajú na riadok 15.

Daňové uznateľnosť neodpočítanej DPH pri autách používaných aj na súkromné účely

ID2581 | | Ing. Marián Drozd

Naša spoločnosť (právnická osoba, platiteľ DPH) používa prenajaté MV. Ide o operatívny prenájom. Tieto vozidlá používajú zamestnanci na služobné aj súkromné účely, čo im zdaňujeme spôsobom podľa § 5, ods. 3 písm. a) ZDP. Prenajímateľ nám mesačne jednou faktúrou fakturuje nájomné a osobitnou čiastkou služby spojené s prevádzkou MV – rôzne opravy, údržba ... Tieto výdavky (náklady) uplatňujeme do daňových výdavkov v plnej výške. Keďže ide aj o súkromné použitie, neodpočítavame DPH v plnej výške. Je táto neodpočítaná DPH daňovým výdavkom podľa ZDP?

Daňový doklad k prijatej platbe za tovar do ČR

ID2127 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Slovenská firma platiteľka DPH vystavila preddavkovú faktúru za tovar bez montáže do ČR platiteľovi DPH v 10/2013. Preddavkovú faktúru česká firma uhradila v 10/2013. Tovar bol dodaný do ČR čiastkovo v mesiacoch 11/2013 až 1/2014. Bola slovenská firma povinná vystaviť daňový doklad k prijatej platbe do ČR?

Daňový doklad z pokladnice a odpočet DPH

ID3076 | | Ing. Marián Drozd

Mám blok z ERP na materiál na sumu 1 350 € s DPH. K tomu bol dodatočne vyhotovený dodací list so všetkými náležitosťami aj originálnym podpisom. Môžem si odpočítať DPH a dať to riadne do KV do časti B3?

Darčekové poukážky

ID2923 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť s r. o., platiteľ DPH predáva svoje vlastné darčekové poukážky. Spoločnosť sa zaoberá predajom tovaru s 10 % aj 20 % DPH, prevádzkuje 2 e-shopy a predajňu. Rozhodla sa vydať dva typy poukážok. Jeden na nákup celého sortimentu predajne a e-shopu č. 1 a druhý typ poukážky na nákup celého sortimentu e-shopu č.2.

1. Dajú sa chápať tieto poukážky ako viacúčelové poukážky, t. j. budú považované za za prostriedok, ktorý nahrádza peniaze a na žiadnom stupni sa nezdaňuje DPH? DPH sa odvedie až v deň dodania tovaru a poukážka bude vystupovať ako platidlo bez DPH ?

2. Je možné pri predaji poukážok poskytnúť zľavu (množstevný rabat) – t. j. predať poukážky pod ich pod ich menovitú hodnotu? Na základe evidenčného čísla poukážok by Spoločnosť vedela identifikovať poukážky predané s rabatom. DPH pri predaji tovaru a platbe poukážkou predanou s rabatom odvedie Spoločnosť z plnej hodnoty tovaru, alebo je možné uplatniť zníženie základu dane a DPH o poskytnutý rabat?

Darovanie odpísaného osobného automobilu prokuristovi spoločnosti

ID2676 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť vlastní OA, ktorý je už odpísaný. Chce ho darovať svojmu prokuristovi-osobe blízkej. Aký vplyv to bude mať DPH, keďže je automobil odpísaný pri bezodplatnom dodaní tovaru sa berie do úvahy cena podľa § 22 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. a tá nie je, potom v tomto prípade spoločnosť nemá základ pre odvod DPH z uvedenej obchodnej transakcie. Myslíme si, že tento postup je správny. Z hľadiska dane z príjmov, keďže OA je odpísaný, myslíme si, že spoločnosť nemá čo zdaňovať z hľadiska dane z príjmov PO. Nie sme si istí, či by sme nemali dať urobiť znalecký posudok /auto má 5 rokov/ a či by sme nemali dať do výnosov cenu za, ktorú by OA ohodnotil znalec. Máme obavy, či by nám to DU nedodanil aj vzhľadom k transferovému oceňovaniu.

Darovanie odpísaného vozidla spriaznenej osobe

ID4285 | | Ing. Marián Drozd

Spol. s r.o. chce darovať odpísané osobné vozidlo, ktorého trhová cena je cca 10 000 € synovi konateľa, ktorý je zamestnaný v spoločnosti. Aké povinnosti má spoločnosť z hľadiska DPH a z hľadiska dane z príjmov? Má fyzická osoba, zamestnanec povinnosť zaplatiť daň z trhovej ceny darovaného vozidla?

Dátum dodania

ID2745 | | Ing. Marián Drozd

Mám otázku k správnemu určeniu dátumu dodania a následne správne určenie zdaňovacieho obdobia - situácia: Jeden z našich hlavných dodávateľov je zdaniteľná osoba so sídlom v Maďarsku. Zároveň je registrovaná v SR a má pridelené slovenské IČ DPH. Do 31. 12. 2015 nám fakturovala dodanie tovaru so slovenskou DPH pod slovenským IČ DPH. Na základe novely zákona o DPH nám fakturuje pod slovenským IČ DPH dodanie tovaru s 0 % DPH a na faktúre je uvedené, že ide o prenos daňovej povinnosti. Firma spravidla vystavuje sumarizačné faktúry, ktoré pokrývajú viac dodávok. Často sa pri fakturácii dodávok z posledných dní kalendárneho mesiaca stáva, že dátum vystavenia faktúry je napr. 4.8. a jednotlivé dodávky, ktoré sú v tele faktúry špecifikované sú z dní 28. 7., 29.7., 30. 7. V texte faktúry je ďalej uvedené, že dátum vzniku daňovej povinnosti je dátumom dodania jednotlivých dodávok. Do 31. 12. 2015 som postupovala tak, že pokiaľ som mala faktúru do lehoty na podanie daňového priznania k DPH, uvádzala som ako dátum dodania dátum poslednej dodávky (teda 30. 7.) a faktúru som uviedla v daňovom priznaní za júl. Ak som faktúru dostala neskôr (často dodávateľ fakturuje dodávky aj po 2 mesiacoch), uviedla som faktúru v mesiaci podľa dátumu vystavenia. Ako ale postupovať pri samozdanení? Môžem aj teraz uviesť faktúru v daňovom priznaní za mesiac júl, keď boli dodávky, alebo až za mesiac august, keď bola vystavená faktúra? Ako postupovať v prípade, že mám faktúru vystavenú napr. 6. 8. na dodávku z 5. 4.?