Otázky s vecným pojmom: Daňové priznanie

počet otázok s vecným pojmom : 245



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Dodanie stavby zahraničnou osobou a DPH

ID1146 | | Anna Danková

Česká stavebná spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná ako platiteľ DPH v SR, dodala slovenskej právnickej osobe-platiteľovi DPH na základe zmluvy o dielo stavbu. Stavba sa nachádza na území SR. Česká spoločnosť vystavila faktúru so slovenskou DPH a uviedla na nej slovenské IČ DPH. Slovenská spoločnosť si uplatnila právo na odpočet vyfakturovanej DPH. Je tento postup správny? Na ktorom riadku daňového priznania treba uviesť základ + DPH? Nevzťahuje sa na uvedené plnenie samozdanenie?

Dodanie tovaru s inštaláciou do Českej republiky

ID1716 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenský platiteľ DPH poskytne prácu - dodávka tovaru s inštaláciou pre odberateľa v Českej republike, ktorý nie je platiteľom DPH. Vystaví faktúru bez DPH a odberateľ podá daňové priznanie k DPH v Českej republike? Akú odvolávku treba uviesť vo faktúre? Treba vykázať  tieto práce aj v súhrnnom výkaze? Nie je žiadna povinnosť registrovať sa v Českej republike?

Dodatočné daňové priznanie

ID180 | | Irena Bubeníková

Daňovník bol k 1. januáru 2008 vlastníkom pozemku evidovaného na správe katastra ako vinica, parcelné č. 8880/1 vo výmere 1 152 m2. Za tento pozemok správca dane vyrubil daň, ktorú daňovník aj zaplatil. V priebehu roka 2008 bolo správcovi dane doručené stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v decembri 2007. Stavebným povolením bola povolená stavba na pozemku vedenom na liste vlastníctva ako vinica vo výmere 1 152 m2. Obvodný pozemkový úrad vydal rozhodnutie o odňatí poľnohospodárskej pôdy o výmere 52 m2, ktoré nadobudlo právoplatnosť 28. decembra 2007. Na základe uvedeného správca dane predvolal daňovníka na podanie dodatočného daňového priznania. Dodatočné daňové priznanie daňovník podal v novembri 2008, kde uviedol stavebný pozemok vo výmere 1 152 m2. Správca dane mu dodatočným platobným výmerom vyrubil na rok 2008 rozdiel dane, ktorý však daňovník odmieta zaplatiť a žiada, aby mu bola daň za stavebný pozemok vyrubená len za tú časť parcely, ktorá bola vyňatá z pôdneho fondu (t. j. 52 m2, pretože parcela má pridelené samostatné číslo) a zostávajúcu časť pozemku na parcele č. 8880/1 žiada zdaňovať ako vinicu aj naďalej. Postupoval správca dane na rok 2008 správne?

Dodatočné daňové priznanie

ID954 | | Ing. Juraj Neufeld

Spoločnosť  našla doklady z roku 2010, ktoré neboli zaúčtované a týkajú sa nákladových položiek. Za rok 2010 spoločnosť platila daň z príjmov právnických osôb, a aj po zaúčtovaní týchto nákladov by vyšla spoločnosti daňová povinnosť za sledované obdobie. V prípade, že spoločnosť nepodá  dodatočné daňové priznanie, a tie náklady sa zohľadnia v roku 2011, bude firma v strate. Možno podať dodatočné daňové priznanie za rok 2010 aj teraz, keď je úž účtovná závierka uložená v zbierke listín, a aké povinnosti z toho vyplývajú?

Dodatočné daňové priznanie a pokuta

ID167 | | Klára Klabníková

Aký je postup pri výpočte uloženej pokuty za podanie dodatočného daňového priznania k dani z príjmov?

Dodatočné daňové priznanie DPH

ID1479 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť podala riadne daňové priznanie DPH za mesiac jún 2012, v zmysle ktorého jej vznikla vlastná daňová povinnosť vo výške 21 750 eur. Následne pri kontrole dokladov zistila, že vybrané doklady neboli zúčtované v správnom období, výsledkom tejto kontroly bolo zníženie daňovej povinnosti DPH o 50 eur, t. j. vlastná daňová povinnosť je vo výške 21 700 eur. Spoločnosť sa rozhodla nežiadať preplatok na DPH od daňového úradu. Musí spoločnosť podať dodatočné daňové priznanie DPH za mesiac jún 2012, napriek tomu, že daňová povinnosť sa znížila, a subjekt si nenárokuje vrátenie preplatku? Aké sankcie hrozia spoločnosti v prípade, že by nepodala dodatočné daňové priznanie za mesiac jún 2012?

Dodatočné DPFO priznanie FO

ID4066 | | Ing. Anton Kolembus

Živnostník musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2020. V riadnom daňovom priznaní 2020 uplatňoval jednoduché účtovníctvo. V dodatočnom daňovom priznaní môžeme uplatniť daňovú evidenciu? (Proste označiť v priznaní, že sme uplatnili daňovú evidenciu - § 6 ods. 11, t. j. nie jednoduché účtovníctvo).

Dodatočné DPPO

ID4193 | | Ing. Anton Kolembus

Zistili sme, že v roku 2021 nemáme zaúčtovanú vystavenú faktúru a teda v podanom DPPO 2021 sme vykázali nižší základ dane. Účtovná závierka za rok 2021 už bola schválená a uvedená chyba je pre nás významná. Aký je vlastne postup? Podávame len dodatočné daňové priznanie PO za rok 2021, alebo aj účtovnú závierku r. 2021? Účtovné zápisy, doplatok k dani z príjmov PO r. 2021 budeme riešiť už len v roku 2022?

Dodatočné ročné hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012

ID1773 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť podávala mesačné hlásenia k vyúčtovaniu dane zo závislej činnosti a podala aj ročné hlásenie za rok 2012. Po termíne podania ročného hlásenia, spoločnosť obdržala spracované mzdy zo stálej prevádzkarne v Nemecku, ktoré sa spracovávali spätne za rok 2012. Zamestnanci mali zúčtované mzdy v celkovom úhrne (príjem na Slovensku aj v Nemecku) aj zrazenú daň aj odvody z úhrnu celkového príjmu. Ako sa vystaví potvrdenie o príjme fyzickej osoby  zo závislej činnosti?

Príjem v zahraničí sa výjme zo zdaniteľných príjmov na Slovensku? Vystaví sa potvrdenie o príjme fyzickej osoby  zo závislej činnosti  tak, že v r. 01 bude len príjem zdaňovaný na Slovensku,  v r. 03 - budú poistné príspevky z celkového vymeriavacieho základu (poistné na odvádzalo na Slovensku  z celkového príjmu) a úhrn preddavkov na daň bude v skutočnej zrazenej výške? Zamestnanci požiadali o odklad podania daňového priznania  dani z príjmom FO za rok 2012 a z podania daňového priznania z takto uvedených príjmov na potvrdení im vznikne preplatok na dani. Je takýto postup správny?

Dodatočný súhrnný výkaz

ID1696 | | Ing. Marián Drozd

So zahraničným partnerom, ktorému spoločnosť dodáva tovar, má od minulého roku podpísanú zmluvu, z ktorej vyplýva, že za odobratý tovar za dohodnuté obdobie má nárok na vyplatenie bonusu. Dobropis vystavuje v mene spoločnosti zahraničný partner,  a spoločnosť ho následne vykazuje do súhrnného výkazu (mesačne). Napr. po skončení mesiaca január vystavil zahraničný partner doklad dňa 15. 2. (čiže do súhrnného výkazu sa dá vo februári, aj keď sa týka januára, v zmysle § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“). V marci 2013 sa podpísal so spätnou platnosťou od 1. 1. 2013 dodatok k tejto dohode, v ktorom bola dohodnutá vyššia sadzba za odobraté množstvo. Je potrebné podať dodatočný súhrnný výkaz a tiež opraviť údaje v daňovom priznaní k DPH na r. 15 a 16 za dané obdobie?