Aktuálna téma

Niektoré špecifiká zdaňovania príjmov fyzických osôb v praktických príkladoch

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vo vzťahu k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb rozlišuje niekoľko druhov príjmov, ktoré sú predmetom dane z príjmov. Cieľom príspevku je prostredníctvom praktických príkladov oboznámiť čitateľa s niektorými špecifikami pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP, príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ZDP a ostatných príjmov podľa § 8 ZDP, príp. aj so zmenami, ku ktorým došlo v zdaňovaní príjmov fyzických osôb od 1. januára 2018.

Príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP

Povinné poistné zaplatené za zamestnanca

Základom dane (čiastkovým základom dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky [v nadväznosti na legislatívnu skratku zavedenú v § 5 ods. 7 písm. e) ZDP ide o poistné na verejné zdravotné poistenie (napr. zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.), poistné na sociálne poistenie (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. – ďalej len „zákon o sociálnom poistení“), poistné na sociálne zabezpečenie (zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu], ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

V zmysle ust. § 35 ods. 1 ZDP zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy, ktorou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec a o sumu zodpovedajúcu 1 / 12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP (ak sú pre jej uplatnenie splnené ustanovené podmienky).

Príklad č. 1:

Marcel, ktorý je živnostníkom, nezrazil svojmu zamestnancovi zo mzdy za október 2017 poistné na invalidné poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec (ďalej len „povinné poistné“). Povinné poistné, ktoré mal zraziť zamestnancovi zo mzdy za október 2017, Marcel (zamestnávateľ) zaplatil Sociálnej poisťovni za svojho zamestnanca až v máji 2018, a to z vlastných prostriedkov.

Zamestnanec, ktorému predmetné povinné poistné zrazené nebolo, nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len „ročné zúčtovanie“) za rok 2017 a na účely vyrovnania daňovej povinnosti za rok 2017 prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby, mu Marcel vydal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti (ďalej len „potvrdenie“) za rok 2017. Zamestnanec u tohto zamestnávateľa od 1. januára 2018 závislú činnosť už nevykonáva.

Je Marcel (zamestnávateľ) povinný v súvislosti s tým, že v máji 2018 z vlastných prostriedkov zaplatil povinné poistné za tohto zamestnanca, vystaviť zamestnancovi v roku 2018 opravné potvrdenie za rok 2017?

Z ust. § 35 ods. 1 písm. a) ZDP vyplýva, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň z úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Invalidné poistenie je podsystémom dôchodkového poistenia, ktoré je jedným z piatich typov sociálneho poistenia v rámci zákona o sociálnom poistení, t. j. ide o poistné, o ktoré sa znižujú príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP.

Zamestnávateľ povinné poistné zamestnancovi zo mzdy za október 2017 nezrazil, ale toto poistné zaplatil za zamestnanca z vlastných prostriedkov. Z ust. § 35 ods. 1 písm. a) ZDP vyplýva, že zdaniteľný príjem zo závislej činnosti je na účely výpočtu preddavkov na daň z tohto príjmu možné znížiť o sumy povinného poistného vtedy, ak boli zamestnancovi zrazené zo mzdy. Nakoľko v danom prípade povinné poistné zamestnancovi zo mzdy zrazené nebolo, zdaniteľný príjem zamestnanca sa o uvedené sumy znížiť nemôže, t. j. takto zaplatené sumy povinného poistného základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov zo závislej činnosti neznižujú.

Len v takom prípade, ak by zamestnanec povinné poistné viažuce sa ku mzde za október 2017 Marcelovi (zamestnávateľovi) uhradil, uhradenú sumu by si mohol v nadväznosti na znenie ust. § 5 ods. 8 ZDP uplatniť ako sumu znižujúcu zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, a to pri vyrovnaní daňovej povinnosti (prostredníctvom podaného daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby alebo pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti) za zdaňovacie obdobie, v ktorom predmetnú sumu poistného Marcelovi uhradí, resp., ak by v uvedenom zdaňovacom období príjmy zo závislej činnosti nepoberal, mohol by si predmetnú sumu uplatniť prostredníctvom daňového priznania, resp. dodatočného daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2017, a to na základe dokladu preukazujúceho zaplatenie povinného poistného viažuceho sa ku mzde za október 2017, ktoré mu vystaví zamestnávateľ (Marcel), ktorému uvedenú sumu poistného uhradí.

***

Preplatok z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie

V súlade s § 5 ods. 1 písm. i) ZDP vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie, o ktoré si daňovník znížil podľa § 5 ods. 8 ZDP v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti, sa považuje za príjem zo závislej činnosti.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)