Aktuálna téma

Preukazovanie daňových výdavkov

Fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, musia tieto príjmy podrobiť zdaneniu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).

Podľa § 6 tohto zákona sa za príjmy z podnikania považujú za príjmy:

  1. z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva,
  2. zo živnosti,
  3. z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov neuvedené v písmenách a) a b), (sem patria aj príjmy z podnikania napr. súkromných veterinárnych lekárov),
  4. spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

Za príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti sa považujú najmä príjmy:

 z vytvorenia diela a z podania umeleckého výkonu, pri ktorých daňovník uplatnil postup podľa § 43 ods. 14 a z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych diel a iných diel na vlastné náklady a z vytvorenia alebo zhotovenia iného predmetu duševného vlastníctva a z použitia iného predmetu duševného vlastníctva alebo z postúpenia práv k predmetu duševného vlastníctva:

  1. z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
  2. znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu,
  3. z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou,
  4. príjmy z činnosti športovca alebo športového odborníka podľa osobitného predpisu vrátane príjmov na základe zmluvy o sponzorstve v športe.

Okrem uvedených príjmov sa obdobne zdaňujú prímy z prenájmu majetku, ktorý nie je zaradený do podnikania, príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu ale aj príjmy z nakladania s majetkom zaradeným do podnikania.

Na zistenie základu dane z uvedených príjmov si môže daňovník od príjmov odpočítať určité výdavky. Výšku daňových výdavkov (výdavkov vynaložených na dosiahnutie, udržanie alebo zabezpečenie zdaniteľných príjmov) môže preukázať rôznym spôsobom:

  1. na základe účtovníctva jednoduchého, výnimočne podvojného,
  2. na základe daňovej evidencie podľa § 6 ods. 11,
  3. paušálnym spôsobom (ak nie je platiteľ dane z pridanej hodnoty).

Pre aký spôsob uplatňovania preukázateľných výdavkov sa daňovník rozhodne uvedie tým, že to vyznačí na strane 3 daňového priznania (pozri v Prílohe č. 1 na konci článku). Spôsob uplatňovania preukázateľných výdavkov musí byť rovnaký počas celého roka.

Jednoduché účtovníctvo

Ak daňovník preukazuje výšku výdavkov vynaložených na dosiahnutie, udržanie alebo zabezpečenie zdaniteľných príjmov jednoduchým účtovníctvom, považuje sa podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3. zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovnícatve“) za účtovnú jednotku.

Znamená to, že je povinný dodržiavať pri vedení účtovníctva ustanovenia zákona o účtovníctve a príslušné opatrenia Ministerstva financií SR, ktoré oblasť účtovania v jednoduchom účtovníctve upravujú. Najmä sú povinní účtovať v účtovných knihách pre jednoduché účtovníctvo:

  1. v peňažnom denníku,
  2. v knihe pohľadávok,
  3. v knihe záväzkov,
  4. v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

Peňažný denník obsahuje najmä údaje o:

  1. stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
  2. príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
  3. výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
  4. priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o:

  1. dlžníkoch,
  2. pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
  3. poskytnutých preddavkoch,
  4. poskytnutých úveroch,
  5. pohľadávkach dane z príjmov,
  6. pohľadávkach nepriamych daní,
  7. pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni.

Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o:

  1. veriteľoch,
  2. výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
  3. prijatých preddavkoch,
  4. prijatých úveroch,
  5. záväzkoch dane z príjmov,
  6. záväzkoch nepriamych daní,
  7.  záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.

Účtovná jednotka účtujúca v jednoduchom účtovníctve je povinná zostavovať účtovnú závierku. Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí obsahuje aj:

  1. výkaz o príjmoch a výdavkoch,
  2. výkaz o majetku a záväzkoch.

Medzi povinnosti účtovných jednotiek patrí aj povinnosť pravidelne vykonávať inventarizáciu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov podľa § 30 zákona o účtovníctve, ako aj ďalšie povinnosti.

Nedodržanie ustanovení zákona o účtovníctve sa považuje za správny delikt. Teda, ak nie je jednoduché účtovníctvo vedené správne, môže daňový úrad uložiť pokutu. Maximálna možná výška pokuty sa podľa druhu správneho deliktu pohybuje od 1 000 € až do 1 000 000 €.

Daňová evidencia podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov

Ak daňovník uplatňuje pri zdaniteľných príjmoch preukázateľne vynaložené daňové výdavky, môže namiesto jednoduchého účtovníctva viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:

  1. príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov [§ 10 ods. 1 písm. a) až d) zákona o účtovníctve],
  2. daňových výdavkoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
  3. hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
  4. zásobách a pohľadávkach,
  5. záväzkoch.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)